Our Jurisdiction:

Philadelphia County | Bucks County | Delaware County | Montgomery County | Chester County | State of Delaware

Our Trades

  • Bricklayers
  • Pointers, Cleaners & Caulkers
  • Refractory & Fire Brick
  • Stone and Marble Masons
  • Terrazzo Workers
  • Tile Finishers
  • Tile Setters

Local 1

Dennis Pagliotti
President and Business Manager 


Rich Newcomb
Phila., Delaware and Chester County Field Agent- Brick



Justin Scarinci
Field Agent - Stone



Roy Ingraffia
Director of Industry Development and Technical Services International Masonry Institute

Joseph J. Battaglia

Secretary - Treasurer, Tile, Marble,Terrazzo Field Agent



Don Anderson

Vice Chairman ~ Field Agent - PCC 

Dale Douglas
Chester, Montgomery, and Bucks County Field Agent - Brick



Rick Tulowitzki 

Delaware State Field Agent- Brick  

 

Matt Stafford

Bucks and Phila., County Field Agent - Brick



Mike Barlow
Facilities Manager

 

 





Health & Welfare

Maria Morris
Administrator



Kariann Betancourt
Benefit Contributions Analyst

Patrice Heisse
Benefits Specialist


Samuel Teich
Benefits Specialist

 





Training Center

Robert Powers
Apprentice Coordinator
Scott Ferris
Assistant Apprentice Administrator

BAC Chapters and Officers

Chapter A - Local 1 (No Election)
Chapter Chairman: Matt Wright

Recording Secretary: Matt Stafford

Sergeant at Arms: Joe Connolly, Jr.

 

Chapter C - Local 54 (No Election)
Chapter Chairman: Mike Woodward

Recording Secretary: Tom Cehula

Sergeant at Arms: Pat Hubner

 

Chapter E - Local 35 (Election)
Chapter Chairman: Joseph Gansky

Recording Secretary: Mike Kelly

Sergeant at Arms: Mike Toman

 

Chapter G - Local 1 DE (No Election)
Chapter Chairman: Brian Ayers

Recording Secretary: George Hobbs

Sergeant at Arms: Mack Pugh

 

Chapter B - Local 12 (Election)
Chapter Chairman: Rich Newcomb

Recording Secretary: Dennis Connor

Sergeant at Arms: Frank Kurko

 

Chapter D - Local 6 and 32 (Election)
Recording Secretary: Brian Eddis

Sergeant at Arms: Mike Santucci



 

Chapter F - Local 3 (Election)
Chapter Chairman: Justin Scarini

Recording Secretary: Matt Schanbacher

Sergeant at Arms: Drew Vecchione

Union

(215) 856 - 9505

(215) 856 - 9515

2706 Black Lake Place
        Philadelphia, PA 19154

Office Hours       

         7am - 5pm, Monday - Friday

 

Health & Welfare

(215) 856 - 9663

(215) 856 - 9522

2791 Southampton Rd, Suite 1
        Philadelphia, PA 19154

Office Hours       

        8am - 5pm, Monday - Friday

 

Training Center

(215) 330 - 0544

(215) 330 - 0551

2702 Black Lake Place
        Philadelphia, PA 19154

Office Hours       

         7am - 4pm, Monday - Friday 

Copyright 2017 by Bricklayers & Allied Craftworkers #1 PA-DE
Site Design and Development by Brio Solutions
Terms Of Use Privacy Statement